Éterické oleje


Éterické oleje a ich vlastnosti

Všetky éterické oleje pôsobia antisepticky, antibakteriálne, čistia a dezinfikujú vzduch, používajú sa aj ako repelenty. Niektoré z nich vám bližšie popíšeme.


Éterické oleje:

29.03.2009 17:20

Aníz

Ukľudňuje, pomáha pri nachladnutí, problémoch s tráviacim traktom, uvoľňuje bolesti brucha, plynatosť, kŕče, spríjemňuje dýchanie, osviežuje a dezinfikuje vzduch, pôsobí aj ako repelent, patrí medzi afrodiziaka. Anízový olej je vhodný pre všetky typy pleti. Používa sa pre ústnu hygienu, pri nachladnutí a bronchitíde – masti alebo obklady na hrudník, do masážnych prípravkov. Nepoužívať pri epilepsii. Neprekračovať odporúčanú dávku.   

—————

29.03.2009 17:23

Bazalka

Pôsobí antidepresívne, považuje sa najúčinnejšie nervové tonikum, zlepšuje náladu, ukľudňuje, podporuje trávenie, pomáha pri žalúdočných problémoch a nevoľnosti, je dobrý na dýchacie problémy, zlepšuje vykašliavanie. Je vhodný pre normálnu pleť. Veľmi silná dávka môže citlivú pokožku podráždiť. Bazalkový olej stimuluje, prekrvuje a tonizuje pokožku. Nemal by sa používať v tehotenstve a u malých deťoch.  

—————

29.03.2009 17:35

Bergamot

Pôsobí antibakteriálne a protiplesňovo, ukľudňuje, navodzuje optimizmus, používa sa na liečbu kožných ochorení, podporuje hojenie rán, zápalov hrdla a ústnej dutiny, pri infekciách močových ciest. Je vhodný pre citlivú, mastnú a problematickú pleť. Používa sa pre ústnu hygienu, odstraňuje zápach z úst. Je súčasťou prípravkov pre intímnu hygienu. Nepoužívať na kožu vystavenú slnečnému žiareniu.    

—————

29.03.2009 17:37

Borovica

Zvyšuje imunitu, znižuje nervové podráždenie, ukľudňuje, pôsobí antisepticky, vhodný na liečbu na liečbu reumy, nádchy, astmy, dýchacích ciest, uvoľňuje nosné dutiny, uľahčuje vykašliavanie.   Je vhodný pre mastnú pleť, pri nachladnutí a bronchitíde – masti alebo obklady na hrudník. Prekrvuje a povzbudzuje. Pridáva sa do masážnych prípravkov na stuhnuté svalstvo, po športovej alebo fyzickej námahe. Je súčasťou vlasovej kozmetiky. Je výborným deodorantom.

—————

29.03.2009 17:42

Céder

Ukľudňuje psychiku, harmonizuje, pomáha pri nachladnutí, tíši kašeľ, riedi hlieny. Je vhodný pre mastnú a problematickú pleť. Sťahuje a dezodoruje. Pridáva sa do vlasovej kozmetiky pre mastné vlasy a pre vlasy s lupinami. Osvedčuje sa pri masážach proti celulitíde. Nepoužívať v tehotenstve.    

—————

29.03.2009 17:42

Cédrové drevo

Má podobné vlastnosti ako céder, ukľudňuje a harmonizuje, pomáha pri nachladnutí, uľahčuje dýchanie a vykašliavanie Je vhodný pre mastnú a aknóznu pleť. Tonizuje, sťahuje a dezodoruje. Používa sa na masáže na uvoľnenie stuhnutého a bolestivého svalstva, po športovej alebo fyzickej námahe, pri reume a dne, masáže unavených nôh, masáže proti celulitíde. Je vhodný aj na prípravu kúpeľa. Pridáva sa do vlasovej kozmetiky pre mastné vlasy a pre vlasy s lupinami. Nepoužívať v tehotenstve, vo vysokých dávkach je olej nepatrne jedovatý, v silnej koncentrácii môže dráždiť pokožku.  

—————

29.03.2009 17:01

Cesnak

Podporuje vlastnú obranyschopnosť organizmu, celkovo posilňuje, uvoľňuje hladké svalstvo, pomáha pri chrípke, bolestiach hrdla, problémoch s nosnými dutinami, priaznivo ovplyvňuje močový systém, osvedčuje sa ako repelent. Používa sa na masáže na uvoľnenie stuhnutého svalstva. Pridáva sa do vlasovej kozmetiky proti vypadávaniu vlasov a pre vlasy s lupinami. Nepoužívať v dobe kojenia a pri zápale ľadvín.  

—————