Éterické oleje


Použitie éterických olejov

Masáž:

Aromaterapeutickou masážou sa podporuje krvný a lymfatický obeh, znižuje sa ňou napätie a zvyšuje životná energia. Nie je vhodná pre ľudí akútne chorých s vyššou teplotou, pri čerstvých ranách, jazvách, kŕčových žilách, kožnej infekcii a modrinách.

Éterický olej zmiešajte so základným olejom v predpísanom pomere. Ako základný olej používajte kvalitný, za studena lisovaný rastlinný olej, napr. slnečnicový, mandľový, olivový, olej z hroznových jadierok, sójový, jojobový, avokádový, nechtíkový a pod. Masážnu zmes si môžete pripraviť aj do zásoby Na chladnom mieste nám vydrží aj 3 mesiace.

Štandardná olejová zmes: do 50ml základného oleja pridajte 25-35 kvapiek éterického oleja.

             


Kúpeľ:

Je dobrým prostriedkom pri kožných chorobách, bolestiach svalov, napätí, únave a nespavosti. Éterické oleje vo vani poriadne premiešajte, aby sa dobre rozptýlili. Odporúčaná dĺžka kúpeľa je 10 - 20 min. 

  • Éterický olej zmiešajte s neparfumovaným pleťovým mliekom alebo s neparfumovanou penou do kúpeľa, potom pridajte zmes vody. Ak by ste éterický olej nakvapkali do kúpeľa bez základného oleja, bude plávať na povrchu a jeho účinok sa oslabí.
  • Môžete si tiež pripraviť vonnú soľ: morsku soľ (lepšie sú väčšie kryštáliky) nasypte do sklenenej fľaše, potom do nej nakvapkajte pár kvapiek éterického oleja, fľašu uzavrite a odložte ju na niekoľko dní na chladné tmavé miesto. Takto pripravenú vonnú soľ používajte podľa potreby.
  • Zmiešajte 5 - 10 kvapiek éterického oleja s lyžicou neutrálneho alebo hydrofilného kúpeľového oleja, vlejte do vane a premiešajte
  • Zmiešajte 15 kvapiek éterického oleja a 70 ml základného oleja a vlejte do kúpeľa.
  • Zmiešajte 10 - 15 kvapiek éterického oleja so 100 -150 ml rastlinného oleja, 100 -150 ml mlieka a lyžicou medu, všetko dôkladne premiešajte a vlejte do pripraveného kúpeľa.
  • Na mokrú žinku si nakvapkajte 2 - 3 kvapky oleja a masírujte si ňou celé telo alebo len postihnuté časti

Obklady:

Odporúčajú sa pri bolestivej menštruácii, pri aknóznej pleti, bolestiach svalov a kĺbov, zmierňujú bolesť starých rán.

5 kvapiek éterického oleja zmiešajte s lyžicou neutrálneho kúpeľového alebo hydrofilného oleja, túto zmes vlejte do 0,5 litra teplej alebo studenej vody, namočte obklad, napr. gázu, plátno a prikladajte na postihnuté miesto.

Dezinfekcia vzduchu:

Éterické oleje majú antibakteriálne, antiseptické a antivírusové vlastnosti.

  • Do misky aromalampy nalejte vodu a pridajte 3 - 5 kvapiek éterického oleja.
  • Do rozprašovača nalejte 250ml vody, pridajte 5 kvapiek oleja a rozptýľte po miestnosti.
  • 5 kvapiek éterického oleja môžete dať aj do zvlhčovača vzduchu alebo do nádoby na radiátore.

Inhalácie:

Je to najrýchlejší spôsob, ako dostať éterický olej do krvi. Sú vhodné pri nachladnutí, zápaloch horných dýchacích ciest, zápaloch dutín, kašli, bolestiach hlavy, kožných chorobách. Nie sú vhodné pre ľudí s vysokým krvným tlakom a astmatikov.

  • Nakvapkajte 1-2 kvapky éterického oleja na kúsok látky, priložte si ju k nosu a vdychujte.
  • Do 200ml horúcej vody nakvapkajte 1-3 kvapky oleja, dobre premiešajte, cez hlavu si dajte uterák a inhalujte asi 5 minút. Pri silnom nachladnutí môžete opakovať 3x denne.

Môžete použiť aj aromalampu alebo odparovač.


Použitie v kozmetike

Väčšina éterických olejov pôsobí na pokožku priaznivo, stimulujú obnovu buniek, zachovávajú mladistvý vzhľad pleti. Do pleťového krému, mlieka, gélu alebo do pleťovej vody o objeme 25 ml nakvapkajte 5 – 10 kvapiek éterického oleja, najlepšie levanduľu alebo pomarančový kvet. Výsledkom budete milo prekvapená.